אזרחות ספרדית – מה התנאים ולמי זה כדאי?

אזרחות ספרדית – מה התנאים ולמי זה כדאי?

יתרונות, עלויות וטיפים לקיצור התהליך: כל מה שרציתם לדעת על אחת מהאזרחויות הזרות המבוקשות ביותר

שנת 1492 סימלה את סיומה של תקופה משמעותית בהיסטוריה של הקהילה היהודית הספרדית. באותה שנה החל גירוש יהודי ספרד, במסגרתו הופץ צו שאילץ עשרות אלפי יהודים שסירבו להתנצר לצאת מחוץ לגבולות המדינה. חלקם הגיעו למדינה השכנה פורטוגל, ואחרים המשיכו אל מדינות שונות ברחבי העולם בהן איטליה, מרוקו, יוון, בולגריה, צרפת ועוד. ב-2015, שנים רבות לאחר מכן, הוחלט בממשלת ספרד להוסיף את צאצאי המגורשים לקבוצות שכלפיהן נושאת המדינה אחריות היסטורית, ולאשר חוק שמעניק לצאצאי המגורשים אזרחות ספרדית. 

מטרת החוק החדש לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם לקהילה היהודית, ולאפשר לצאצאים לקבל אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי מבלי שיצטרכו לוותר על אזרחותם הנוספת או להתגורר בספרד בפועל. כל זאת, בתנאי כמובן שיוכיחו קשר משפחתי למשפחות המגורשות וזיקה לספרד גם כיום.

יתרונות אזרחות ספרדית

ההליך הספרדי לקבלת אזרחות עבור צאצאי המגורשים הוא מורכב ובנוי ממספר שלבים. עם זאת, יתרונותיה הרבים של הוצאת אזרחות ספרדית הפכו אותה לפופולארית בקרב יהודים רבים בישראל וברחבי העולם. מאחר שספרד היא חלק מהאיחוד האירופי, אזרחות ספרדית הינה אזרחות אירופאית לכל דבר. לפיכך, אדם שמצליח לממש את זכאותו לקבל אזרחות ספרדית יכול ליהנות משלל הטבות שמוענקות לאזרחי האיחוד. אלה כמה מהעיקריות שבהן:

• אפשרות להתגורר בכל אחת מהמדינות ששייכות לאיחוד האירופי.

• יכולת ללמוד במוסדות ההשכלה המובילים באירופה בתעריף מיוחד ששמור לאזרחי האיחוד, ובחלקן אף ללא עלות.

• יכולת לעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד, ללא צורך באישור עבודה מיוחד ותוך קבלת כל הזכויות הסוציאליות השמורות לאזרחי האיחוד.

• מעבר בין מדינות תוך שימוש בדרכון האירופאי. דרכון אירופאי מעניק את האפשרות להיכנס ליעדים שסגורים בפני ישראלים (כמו למשל דובאי), לצד יתרון משמעותי של קבלת ויזת תייר אוטומטית לארצות הברית.

מהם השלבים להוצאת אזרחות ספרדית?

הליך הוצאת אזרחות ספרדית מורכב ממספר שלבים, שמטרתם העיקרית היא בחינת הקשר ההיסטורי והנוכחי של מגיש הבקשה לספרד: 

1. איסוף מסמכים נדרשים – בשלב הראשון יהיה עליכם להוכיח את הקשר ההיסטורי אל מגורשי ספרד. מאחר שרבות מהמשפחות עברו בין מדינות שונות טרם עלייתן ארצה, בחינת הקשר תיעשה באמצעות הסתמכות על מסמכים שונים: תעודות לידה, תעודות נישואין, כתובות, עצי שורשים משפחתיים מפורטים ועוד. 

2. מעבר מבחני שפה – במקביל לזיקה ההיסטורית יהיה עליכם להוכיח גם את זיקתכם הנוכחית לספרד מבחינת שפה ומורשת. בגירים בגיל 18 ומעלה יצטרכו לעבור מבחני שפה ומבחני תרבות ומורשת במכון “סרוונטס” בתל אביב, בציון של 80 ומעלה.

ראוי לציין שהיתרון של ההליך הספרדי הינו שהוא מותאם גם לקטינים, להבדיל מהליכים אחרים כמו ההליך הפורטוגלי, שמיועדים לבגירים בלבד. במקרה של הוצאת אזרחות ספרדית עבור קטין הוא לא יצטרך לעבור מבחני שפה, ומספיק להוציא עבורו כרטיס חבר על שם ההורה ממכון “סרוונטס” לצד אישור לימודים מהמוסד בו הוא רשום. 

3. קבלת אישור מהפדרציה היהודית ומהרשויות בספרד – כל המסמכים שפורטו, לצד מסמכים נוספים כמו תעודת לידה ותעודת יושר, יעברו תחילה לאישור הפדרציה היהודית. בחלק מהמקרים יהיה צורך להעביר מסמכים נוספים או חוות דעת נוספת של חוקר עצי משפחה. לאחר אישור הפדרציה ותשלום אגרה, המסמכים יועברו גם לאישור הרשויות בספרד.

4. ראיון במדריד – אישור המסמכים על ידי הממשל הספרדי ילווה בהזמנה מטעמו להגיע למדריד. מהות ההזמנה היא ראיון מול נוטריון וחתימה אישית על טפסים רלוונטיים. במקרה שמדובר בקטינים, ההזמנה תיועד לאפוטרופוסים שלהם. אם אחד מהם לא יכול לטוס, יהיה עליו לצרף ייפוי כוח. 

5. הזמנה לשגרירת הספרדית – לאחר קבלת תעודת לידה ספרדית, מגיש הבקשה יוזמן לשגרירות הספרדית לצורך חתימה על נאמנות למלך, לצד קבלת תעודת זהות ודרכון ספרדי. 

כמה מילים על הקשר המשפחתי 

רוב מגורשי ספרד ובהמשך גם מגורשי פורטוגל, התפזרו בין מספר מדינות ברחבי העולם לאחר שאולצו לעזוב או להמיר את דתם. מאחר שהיעדים הללו מוכרים וידועים כחלק ממסלולם של מגורשים רבים, יוצאי אותן מדינות יוכלו לקבל אזרחות ספרדית בסבירות גבוהה. זהו למשל הנוהל באשר לקבלת אזרחות ספרדית ליוצאי מרוקו, תוניס ואלג’יריה. גם בקשת אזרחות ספרדית ליוצאי טורקיה, יוון ומצרים, עשויה להתקבל בהצלחה.

עם זאת, מאחר שהדגש הוא על הקהילה היהודית בספרד לפני למעלה מ-500 שנים, גם אנשים שאינם מעדות המזרח ושהוריהם עלו לישראל ממדינות אחרות עשויים עדיין להיות זכאים לקבל אזרחות ספרדית. זאת בתנאי כמובן שיוכיחו שאבות אבותיהם חיו בספרד או בפורטוגל טרם הגירוש. כך למשל יוכלו הרשויות בחלק מהמקרים לאשר אזרחות ספרדית ליוצאי עיראק או איראן, כמו גם ליוצאי דרום אמריקה. 

חשוב לציין שלא כל היהודים עזבו את ספרד במהלך הגירוש. היהודים שנותרו בספרד לאחר 1492 אולצו להמיר את דתם, אך רבים מהם עשו זאת רק למראית עין ובפועל המשיכו לקיים את מצוות היהדות בסתר. לפיכך, קיימת גם אפשרות קבלת אזרחות ספרדית לאנוסים, עבור צאצאיהם של היהודים שנאלצו להתמודד עם החיים הקשים שנגזרו כתוצאה מהמרת דת בכפייה. 

לבסוף, ייתכן ששמעתם שבתהליך קבלת אזרחות ספרדית שמות משפחה הם בעלי משמעות מיוחדת. קיימות רשימות שונות של שמות משפחה שעל פי ההנחה הם בעלי זיקה למשפחות המגורשות. חלק מאותם שמות יכולים לרמז על שייכות גיאוגרפית, כמו למשל השם טולדנו שמרמז על שורשים בעיר טולדו. עם זאת, לא מדובר במדד היחיד אלא רק בכלי סינון נוסף. למסמכים ולמידע מבוסס משקל גדול משמעותית, כך שגם מי ששם משפחתו לא מופיע ברשימות עשוי להיות זכאי לקבל אזרחות ספרדית אם שורשיו מקושרים למגורשים.

עלויות הוצאת אזרחות ספרדית

בכל הנוגע לאזרחות ספרדית עלות היא דבר שמשתנה בהתאם לגורמים רבים, בדומה לאזרחויות זרות אחרות. חלק מהעלויות קבועות, ואחרות תלויות במאפיינים האישיים של מגישי הבקשה ובאופן שבו הם בוחרים להגיש אותה. ניתן להוזיל חלק מהעלויות על ידי הגשת בקשה עבור כל בני המשפחה יחד, במקום להגישה עבור כל אחד מהם בנפרד. אלה העלויות העיקריות:

• תשלום אגרות – תהליך קבלת אזרחות ספרדית כולל תשלום אגרות לפדרציה היהודית (500 אירו (ולרשויות ספרד (250 אירו) עבור בחינת הבקשה והטיפול בה. 

• תרגומים – מאחר שהמסמכים שמרכיבים את תיק הבקשה צריכים להיות מנוסחים בשפה הספרדית, יש להעביר אותם לתרגום.

• שירותי נוטריון – המסמכים המתורגמים צריכים לעבור חתימת נוטריון טרם יישלחו לרשויות בספרד.

• הוצאות דואר עבור משלוח המסמכים – כאשר אלה נשלחים לחו”ל, וגם עבור משלוחים שונים בארץ.

• קורסי שפה – ההליך הספרדי מצריך ממגיש הבקשה לעבור מבחן בידיעת השפה ובהיכרות עם התרבות המקומית. ישראלים שאינם דוברי ספרדית יצטרכו לעבור קורס שיעניק להם את הכלים המתאימים לעבור מבחן מסוג כזה. עלותו של קורס בספרדית תלויה בידע המקדים של מגיש הבקשה, כאשר כל קורס יכול לעלות בממוצע כ-2,000 ₪. 

• עלויות ייצוג וטיפול של אנשי מקצוע – ניתן לעבור תהליך של קבלת אזרחות ספרדית באופן עצמאי, ללא פנייה לעורך דין או לחברה שמתמחה במימוש אזרחויות. עם זאת, רבים מאלה שמתחילים את התהליך, בוחרים בסופו של דבר לפנות לגורם מקצועי. כך באפשרותם לחסוך זמן, להימנע מהתעסקות עם טפסים בשפה זרה ולקבל אזרחות באופן המהיר ביותר. בפספורטוגו אנו מכירים את החקיקה לעומק, מאתרים עבור לקוחותינו מסמכים חסרים, מבצעים מחקרי שורשים של גנאלוגים, מלווים אותם לאורך כל הדרך ועובדים באופן צמוד גם עם עורכי דין בספרד. 

היכולת לקבל במקום אחד את כל השירותים הקשורים לתהליך, יכולה בסופו של דבר לא רק לחסוך זמן אלא גם להוזיל עלויות בהשוואה לתהליך שהיה נעשה באופן עצמאי. זאת, מאחר שהלקוחות אינם צריכים לפנות בנפרד לגנאלוג, נוטריון, מתרגם ואנשי מקצוע נוספים.

• עלויות טיסה למדריד – לצורך חתימה וראיון מול נוטריון מקומי.

• תשלום עבור הנפקת הדרכון – התשלום מתבצע לקראת ההגעה לשגרירות ספרד, בתום תהליך הוצאת האזרחות ולאחר קבלת תעודת לידה ספרדית.

כמה זמן אורך התהליך?

הזמן המשוער מתחילת ההליך הספרדי ועד לסיומו עשוי להשתנות בהתאם למספר פרמטרים: מאפייני התיק של מגיש הבקשה, זמן איתור המסמכים החסרים ועיכובים שנובעים מטעויות בהגשת המסמכים לאורך הדרך. על מנת לקצר את ההליך עד כמה שניתן, מומלץ לפנות לחברה שמתמחה במימוש אזרחויות זרות – בדגש על אזרחות ספרדית. בפספורטוגו הזמן הממוצע מתחילת התהליך עומד על כ-18 חודשים, מהם 6 חודשים עד לקבלת האישור מהפדרציה היהודית ו-12 חודשים נוספים עד לקבלת תעודת לידה ספרדית.

מה ההבדל בין אזרחות ספרדית לבין אזרחות פורטוגלית?

מאחר שרבות מהמשפחות היהודיות שעזבו את פורטוגל התגוררו קודם לכן בספרד, ישנם לא מעט מגישי בקשות לאזרחות שזכאים לעבור את שני ההליכים. במקרה כזה עליהם לבחור אם לעבור הליך לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית. המקור לשינויי החקיקה בשתי המדינות מתייחס לאותו אירוע היסטורי, ושתי המדינות שייכות לאיחוד האירופי ולכן קבלת דרכון שלהן מעניקה יתרונות של דרכון אירופאי. שאלת ההבדל בין השתיים קשורה יותר להליכים עצמם:

1. ההליך הספרדי נחשב למורכב יותר – להבדיל מההליך הפורטוגלי, שמבוסס בעיקרו על הוכחת זיקה היסטורית, ההליך הספרדי מצריך גם הוכחת זיקה עכשווית לספרד. בגירים שעוברים אותו נבחנים במבחני שפה, מה שעלול להוות אתגר עבור חלק מהם. כמו כן, ההליך הספרדי גם מצריך מהפונים להגיע למדריד לצורך חתימה וראיון מול נוטריון. 

2. ההליך הפורטוגלי מתאים לבגירים בלבד – הוצאת דרכון פורטוגלי נחשבת להליך פשוט יותר מהספרדי, שכן היא אינה מחייבת טיסה לחו”ל או הוכחה של ידיעת השפה. מנגד, דרכון ספרדי ניתן להנפיק גם לקטינים, ואילו התהליך הפורטוגלי מיועד לבגירים בלבד. 

3. חלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות ספרדית מוגבל בזמן – נכון להיום שינוי החקיקה הפורטוגלי אינו מוגבל בזמן. החוק הספרדי לעומת זאת הוארך עד לאוקטובר 2019 בלבד, כשדיונים בהארכה נוספת יתקיימו רק בסמוך לתאריך עצמו. החוק אינו חל רטרואקטיבית על מי שמתחיל בתהליך הנפקת דרכון ספרדי לפני אוקטובר 2019, כך שלמי שלא רוצה לפספס את הזדמנות – חשוב להזדרז. 

 

לאחר ההשוואה בין שני ההליכים, יש לתת מקום לסוגיה איזו אזרחות כדאי לממש עבור מי שזכאי לשתיהן. מכיוון שההליך לקבלת אזרחות פורטוגלית פשוט יותר מההליך הספרדי, אנו ממליצים לבגירים שזכאים לשני סוגי האזרחויות לממש את הזכאות הפורטוגלית. קבלת אזרחות ספרדית במסגרת חוק צאצאי המגורשים מתאימה גם לקטינים, כך שאתם תוכלו לעבור את ההליך הפורטוגלי ואילו ילדיכם יממשו את זכאותכם לקבלת אזרחות ספרדית. 

 

בדקו עכשיו זכאותכם בחינם

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן