מה הופך דרכון אירופאי למבוקש כל כך בעולם המערבי ומי זכאי לקבל אותו? המומחים של פספורטוגו מסבירים

לדרכון האירופאי מקום מרכזי בשיח הנוגע לדרכונים זרים. כיום כבר ידוע שבמציאות של ימינו, בביטחון המשפחה לא משחקים. כך שאם אתם רוצים להיות ערוכים לכל מצב, ייתכן שכבר ניסיתם לבחון את זכאותכם לקבל דרכון אירופאי. במדריך הבא נעזור לכם להבין מי זכאי לקבל דרכון אירופאי, מהם היתרונות שלו, איך מוציאים דרכון אירופאי ומה ההבדלים בין הוצאת דרכון פורטוגלי לבין הוצאת דרכון ספרדי.

מהו דרכון אירופאי?

דרכון אירופאי הוא דרכון שמוענק לאזרחי כל אחת ממדינות האיחוד האירופי. כדי להיות בעלים של דרכון אירופאי צריך קודם כל לקבל אזרחות ממדינה שחברה באיחוד. לאחר קבלת האזרחות ניתן להנפיק דרכון של אותה המדינה ומרגע שיש בידכם דרכון שכזה, אתם בעלים של דרכון אירופאי לכל דבר. 

להוצאת דרכון אירופאי זכויות מגוונות שנלוות אליה, שעל חלקן ודאי שמעתם. מרגע קבלת דרכון אירופאי לימודים מעבר לים הופכים מחלום למציאות, וגם מגורים, קריירה ועסקים כבר לא מתוחמים למדינה אחת בלבד. להנפקת דרכון אירופאי יתרונות רבים, שניתנים למימוש בכל מדינות האיחוד: הוא מאפשר מעבר חופשי בין המדינות, לצד יכולת ליהנות מתנאים סוציאליים בכל אחת מהן. 

תמיד תמצאו תשובה רלוונטית לשאלה מה דרכון אירופאי נותן, בין אם אתם צעירים שמעוניינים לעשות את הצעד הראשון בקריירה ובין אם אתם גמלאים שרוצים ליהנות מאיכות חיים בגיל הפרישה. להנפקת דרכון אירופאי הטבות שמתאימות לכל גיל, וניתנות למימוש בכל רגע. 

דרכון אירופאי – זכאות 

יתרונותיו של דרכון אירופאי הם כאמור רבים, אך לא כל אחד רשאי להפוך לחלק מה"מועדון" היוקרתי הזה. כאשר מדברים על דרכון אירופאי, זכאות היא דבר שיש להוכיח. על מנת לקבל דרכון אירופאי יש לקבל תחילה אזרחות מאחת מהמדינות שחברות באיחוד, כאשר הקריטריונים לכך משתנים בהתאם לדרישות ולתקנות שבחוקי האזרחות שלה. אלה שבקשתם לקבלת אזרחות אושרה, יכולים להנפיק דרכון אירופאי בהליך קל ופשוט – בדומה לכל אזרח אחר. 

כיצד הפכו הדרכון הספרדי והפורטוגלי לדרכונים אירופאיים?

ספרד ופורטוגל הצטרפו לאיחוד האירופי כבר בשנת 1986, אולם עד 2015 תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית וספרדית היה סבוך ומורכב. בשנים האחרונות גדל המאגר הפוטנציאלי של ישראלים שזכאים לקבל דרכון אירופאי, לאחר ששתי המדינות העבירו תיקונים לחוק שזכה לכינוי "חוק האינקוויזיציה". 

התיקונים נועדו לחזק את הקשר של ספרד ופורטוגל עם צאצאי הקהילות היהודיות שחיו בשטחן עד לגירוש במאה ה-15, ולהעניק להם אזרחות כדרך לכפר על העבר. מאחר שלצורך קבלת דרכון אירופאי עליכם להיות אזרחי מדינה ששייכת לאיחוד האירופי, אזרחות פורטוגלית או ספרדית היא הדרך לזכות בתעודה שהפכה למוצר חובה במציאות של ימינו.

חשוב לזכור שמגורשי ספרד וצאצאיהם היגרו למדינות רבות לפני שעלו לישראל. כך שגם יהודים ממשפחות יוצאי תורכיה, מרוקו, סוריה, לבנון, מצרים, ארגנטינה ועוד, עשויים להיות זכאים לקבל דרכון אירופאי למגורשי ספרד. 

פורטוגלי מול ספרדי: הבדלים בהליכי ההנפקה

הגענו לשלב הפרקטי הנוגע לשאלה איך מוציאים דרכון אירופאי על בסיס שינויי החקיקה בספרד ובפורטוגל. מאחר שקבלת אזרחות היא הבסיס להגשת הבקשה להנפקת דרכון אירופאי, מגישי הבקשות צריכים לעבור מספר שלבים: איסוף מסמכים שמעידים על הקשר המשפחתי שלהם לצאצאי המגורשים; משלוח שלהם לגורמים הרלוונטיים לצורך קבלת אישורים; הגשתם לרשויות ותשלום אגרות; ולבסוף, קבלת תעודת לידה ספרדית או פורטוגלית והגשתה לצורך קבלת תעודת זהות ודרכון בשגרירות המתאימה. 

למרות שהיתרונות ששני הדרכונים מעניקים דומים, עדיין ישנם הבדלים ביניהם  בכל הנוגע לתהליכים שיש לעבור. ראשית, ההליך הספרדי נחשב למורכב יותר, משום שהוא כולל מעבר מבחני שפה ומבחני ידע הנוגעים לתרבות הספרדית. כמו כן, הוא מחייב את מגיש הבקשה לטוס למדריד לצורך חתימה וראיון מול נוטריון, ולבסוף לקחת חלק בטקס שבועה למלך. שנית, ההליכים מתאימים לגילים שונים, כך שלמרות שהוצאת דרכון פורטוגלי נחשבת להליך פשוט, היא רלוונטית לבגירים בלבד. דרכון ספרדי לעומת זאת, ניתן להנפקה גם לקטינים. במקרה של ילדים שצעירים מגיל 18, ההליך שלהם פשוט יותר ואינו כולל מבחני שפה.  

מבחינת עלויות, להנפקת דרכון אירופאי מחיר משתנה, שתלוי בשאלת מורכבות התיק, כמות המסמכים הנחוצים וגם האם לעבור את ההליך באופן עצמאי או לפנות למומחים . 

דרכון אירופאי לבני משפחה 

כפי שכבר ציינו, דרכון אירופאי טומן בחובו יתרונות רבים. מסיבה זו, שינויי החקיקה שיצרו זיקה בין דרכון אירופאי גירוש ספרד וקבלת אזרחות נוספת, הביאו למהפכה של ממש.  אחרי שהזכרנו בהקשרי דרכון אירופאי מי זכאי לקבלו, חשוב לפרט מה אומר החוק בנוגע לבני המשפחה:

• בני זוג – הזכאות לאזרחות אינה עוברת בין בני זוג. כך שגם אם אחד מהצדדים הוא אזרח ספרד או פורטוגל שאוחז בדרכון אירופאי, אין הדבר מעניק אזרחות אוטומטית לצד השני. עם זאת, הצד השני יוכל לקבל אישור עבודה או לימודים במצב בו השניים יתגוררו באירופה באופן זמני או קבוע.

• ילדים – ילדים שנולדו להורים שכבר מימשו את זכותם לאזרחות ספרדית או פורטוגלית, יוכלו לקבל אזרחות באופן אוטומטי וכמובן גם להוציא דרכון אירופאי. עבור שאר הילדים לא מדובר בהליך אוטומטי, וההורים צריכים להגיש בקשה עבור כל ילד.

מסיבות אלה, ההמלצה שלנו לפונים שמעוניינים לעבור תהליך הוצאת דרכון אירופאי היא לבצע אותו עבור כל המשפחה. ניתן לבצע הליכים לדרכונים שונים להורים ולילדים, כך שאתם תוכלו לעבור את ההליך הפורטוגלי המקל ואילו ילדיכם יממשו את זכאותכם לקבלת דרכון אירופאי באמצעות ההליך הספרדי שמתאים לגילם.