האם ילדים להורים בעלי אזרחות ספרדית או פורטוגלית מקבלים אזרחות אוטומטית, ומהו הדין לגבי בני זוג?  ריכזנו עבורכם את כל התשובות על התהליך

לפני כמה מאות שנים עברה יהדות ספרד טלטלה איומה. גירוש יהודי ספרד, קהילה מיוחדת, משכילה ופעילה, היווה מכה קשה ליהודים ובדיעבד, גם לספרד עצמה. על אותו בסיס היסטורי, ניתן כיום להגיש בקשה לדרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד.

הגשת הבקשה לדרכון ספרדי או פורטוגלי נעשית על סמך הוכחת הקשר למגורשי ספרד. באמצעות מסמכים ותעודות מתאימות. ישראלים שפונים להליך בדיקת זכאותם לאזרחות ספרדית, מעוניינים במקרים רבים לעבור את התהליך באופן משפחתי. גם מי שאינו שוקל מעבר לאירופה, לימודים בחו”ל או השקעה בנדל”ן מעבר לים, בוחר לעבור אותו עבור היתרונות שהוא יכול להעניק לדור ההמשך.  

האם ילדים אכן מקבלים אזרחות באופן אוטומטי בזכות הוריהם?

ילדים שנולדים לאחר קבלת האזרחות עבור הוריהם אכן יקבלו אותה באופן אוטומטי, בתשלום אגרה סמלית בלבד. עם זאת, עבור שאר הילדים ההליך אינו אוטומטי, ועל ההורים להגיש בקשה עבור כל אחד מהילדים באופן נפרד. לכן, המלצת פספורטוגו עבור מי שמעוניין להתחיל בהליך קבלת אזרחות פורטוגלית או ספרדית היא לעשות זאת עבור כל המשפחה. הבקשה לקבלת דרכון אירופאי לילדים מתחת לגיל 18 נעשית על ידי ההורים, ואילו ילדים בגירים מגישים את הבקשה לאזרחות בעצמם.

ניתן גם לבצע את הליך קבלת האזרחות רק עבור הילדים. כך שהוא אינו מחייב גם מההורים לעבור אותו, אם הם אינם מעוניינים בכך. מאחר שההליך לקבלת אזרחות פורטוגלית פשוט יותר מההליך הספרדי ומתאים לבוגרים מעל גיל 18, אנו בודקים תחילה עבור לקוחותינו את זכאותם להוצאת דרכון פורטוגלי. הנפקת דרכון ספרדי במסגרת חוק צאצאי המגורשים, מתאימה גם לקטינים. כך שניתן לבצע הליכים לדרכונים שונים להורים ולילדים.

ומה לגבי בני זוג?

הזכאות לאזרחות אינה עוברת בין בני זוג. כך שאם אחד מהצדדים הוא בעל אזרחות ספרדית או פורטוגלית, אין הדבר מעניק אזרחות אוטומטית לצד השני. עם זאת, לאחר קבלת האזרחות עבור אחד הצדדים, יקבל בן הזוג השני אישור שהייה ועבודה באירופה. כמו כן, הוא יוכל להגיש בקשה לאזרחות לאחר מספר שנות מגורים באירופה.