על מה מבוססת זכאותם של ישראלים לאזרחות ספרדית ופורטוגלית, ומי רשאי להגיש בקשה לקבלת דרכון?

ייתכן שכבר שמעתם על מכרים או חברים שפועלים להנפקת דרכון ספרדי או קבלת אזרחות פורטוגלית, ותהיתם מדוע הם הפכו ליעדים פופולאריים כל כך. הסיבה לכך מבוססת על החלטות חקיקה מצד שתי המדינות, שנועדו לעודד השתקעותם של ישראלים במדינות הללו על רקע הוכחת זיקה משפחתית לאחת מהן. מאחר שגם ספרד וגם פורטוגל חברות באיחוד האירופי, אזרחות ספרדית או פורטוגלית מאפשרות להנפיק דרכון אירופאי. המשמעות היא שאדם בעל דרכון פורטוגלי יכול ללמוד ברחבי אירופה במחיר מסובסד או ללא עלות, לעבוד במדינות האיחוד או להתגורר בכל אחת מהן.

הרקע מאחורי החלטות החקיקה

אז מהן אותן החלטות חקיקה ואיזו זיקה הן מבקשות להוכיח? בשנת 2015 השלימה ממשלת ספרד חקיקה שסימלה יותר מכל מהפך היסטורי. החקיקה נועדה לא רק לבקש את סליחתן של משפחות מגורשי ספרד אלא גם להזמין אותן לשוב בחזרה. החוק העניק הקלות בתהליך קבלת אזרחות ספרדית לצאצאי היהודים שגורשו מספרד בסוף המאה ה-15, על סמך מסמכים וסממנים שמצביעים על זיקת משפחותיהם אל הקהילה היהודית במדינה. גם ממשלת פורטוגל אימצה את התיקון, כך שגם צאצאי יהודים שגורשו או עזבו את פורטוגל באותה התקופה, יכולים לממש זכאות לדרכון פורטוגלי.

חשוב לציין שגם טרם החקיקה ניתן היה להגיש בקשות לקבלת דרכון פורטוגלי או ספרדי ליוצאי ספרד ופורטוגל, אולם סיכויי ההצלחה היו נמוכים משמעותית. עדכון החוק ושינוי המדיניות מאפשרים הוצאת דרכון פורטוגלי או ספרדי לכל מי שיראה כי למשפחתו שמורה זיקה לאחת מהמדינות ולקהילת מגורשי ספרד.

בדיקת השורשים המשפחתיים היא חלק בסיסי ונרחב באישור זכאות לדרכון פורטוגלי או ספרדי, אך התהליך הכולל אינו זהה עבור שתי המדינות. הוצאת דרכון פורטוגלי נחשבת להליך פשוט יותר, שכן היא אינה מחייבת טיסה לחו”ל או הוכחה של ידיעת השפה. מנגד, דרכון ספרדי ניתן להנפקה גם לקטינים, בשעה שהתהליך הפורטוגלי מיועד לבגירים בלבד.

מימוש זכאות לדרכון ספרדי או פורטוגלי באופן מקצועי

אם אתם שוקלים להגיש בקשה לדרכון ספרדי או פורטוגלי, חשוב לבדוק את זכאותכם לפני היציאה לדרך. בפספורטוגו אנו מציעים לכם בדיקת זכאות ללא עלות. אם יתברר שאתם זכאים להעביר בקשה לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית, נשמח להעמיד לרשותכם אנשי מקצוע מעולים שילוו אתכם לאורך הדרך. הם יפנו בשמכם לרשויות ולקהילות היהודיות, יתארו מסמכים חסרים ויסייעו לכם עד לקבלת התשובה המיוחלת.