יהדות פורטוגל

העם היהודי היה עם נודד משחר ההיסטוריה ויהדות פורטוגל אינה יוצאת מן הכלל. על פי ארכיונים היסטוריים התיישבו יהודים בפורטוגל בראשית המאה ה-12 (בעיקר בליסבון הבירה, אך גם בערים נוספות).

כמו כל הקהילות היהודיות ברחבי העולם, גם יהודי פורטוגל ידעו עליות ומורדות, תקופות פריחה לצד שינויי מעמדות ורדיפות.

לצד היחסים הטובים של יהדות פורטוגל עם שושלת מלכי פורטוגל אשר ניצלו את הקשרים הכלכליים הטובים של היהודים ברחבי היבשת, חוו היהודים רדיפות והואשמו בהבאת המגפה השחורה לפורטוגל. באותם ימים נעשו פרעות קשות ביהודי ליסבון אשר היוו את המרכז התרבותי של כלל היהודים במדינה.

גירוש יהודי פורטוגל

אוכלוסיית יהודי פורטוגל מנתה בשנת 1492 (השנה בה התרחש גירוש יהודי ספרד) כ-30 אלף יהודים, שהיוו 3% מאוכלוסיית פורטוגל.

בעת גירוש יהודי ספרד, יהודים רבים נסו לפורטוגל וההערכה היא שלאחר הגירוש מספרד אוכלוסיית פורטוגל מנתה כ-70-100 אלף יהודים שהיוו כ-10% מאוכלוסיית פורטוגל כולה.

ליהודים בודדים בלבד ניתנה אשרה להתיישב בפורטוגל והם נחשבו לרכוש המלך ונאלצו לשלם כופר במשך שנה עבור שהותם במדינה. בשנת 1496 נישאו יורשי העצר של ספרד ופורטוגל.

ברית נישואין זו הביאה לגירוש גורף של יהודי פורטוגל. יחד עם זאת, מלך פורטוגל לא רצה לוותר על הקשרים והיכולות של יהודי ממלכתו ובאמצעות שורה של החלטות הטביל לנצרות רבים מיהודי פורטוגל, מה שאיפשר להם להמשיך ולחיות בממלכה.

הרובע היהודי העתיק בפורטוגל
הרובע היהודי העתיק בפורטוגל מהמאה ה-14

יהודי פורטוגל הומרו לנצרות באופן גורף בשונה מיהודי ספרד, שם רבים חיו בסתר כיהודים אנוסים. בשנת 1499 הוציא מלך פורטוגל צו איסור יציאה על כל היהודים המומרים. לאחר שהמירו את דתם לנצרות וחיו כ”אנוסים”, יכלו יהודי פורטוגל להתברג במשרות טובות יותר, צברו כוח והשתלבו בעמדות משמעותיות בשלטון ובממשל הפורטוגלי.

למרות ההתנצרות, ועל אף שאותם יהודים מומרים הועילו לפורטוגל בעמדות בהן התברגו, אזרחי פורטוגל הנוצרים לא ראו זאת בעין יפה ותלו ביהודי פורטוגל את כל צרותיהם.

בשנת 1506 הכתה מגפה בליסבון, מטבע הדברים האוכלוסייה הנוצרית האשימה את יהודי פורטוגל המומרים בהתפרצות המגפה וכתוצאה מכך יהודי פורטוגל המומרים נטבחו. על כן, ביטל המלך את צו איסור היציאה מפורטוגל ויהודים מומרים רבים ברחו, כאשר האינקוויזיציה הפורטוגלית החלה בשנת 1536. היהודים המומרים המועטים שנותרו הועלו על המוקד.

הרדיפות הממושכות דחקו את יהודי פורטוגל לכל עבר על פני ארצות אגן הים התיכון – ממרוקו ועד יוון ואף ניתן למצוא את צאצאיהם גם בצפון אירופה.

עם סיומה של האינקוויזיציה הפורטוגלית במאה ה-19, שבו יהודים מעטים לפורטוגל, בעיקר ממרוקו השכנה.

לאורך המאות 19-20 גוירו חזרה אל חיק היהדות כ-9,000 צאצאי האנוסים. למרות נתון מרשים זה, כיום מעריכים שבפורטוגל חיים כ-1000 יהודים בלבד.

בית כנסת ספרדי פורטוגל
בית כנסת ספרדי מהמאה ה-13, “קסטלו דה וידי”, פורטוגל

החוק הפורטוגלי – זכאות לדרכון פורטוגלי

הרצון לתיקון העוול ההיסטורי שנעשה ליהדות ספרד ופורטוגל היוותה בסיס מוצק וטבעי להעברת החוק הפורטוגלי ע”י ממשלת פורטוגל, המקנה זכאות לאזרחות פורטוגלית עבור צאצאי חצי האי האיברי הכולל את ספרד ואת פורטוגל.

התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית:

  • המבקשים יידרשו להציג הוכחות ומסמכים להיותם צאצאים ליהדות פורטוגל וספרד, ובעלי זיקה למסורות יהודי חצי האי האיברי.
  • הזיקה מוכחת על ידי שם המשפחה של המבקשים וארץ המוצא של בני המשפחה בדור הנוכחי וגם דורות אחורה. ניתן להישען על מאפיינים תרבותיים נוספים כגון ידיעת שפת הלדינו או השתייכות לבית כנסת ספרדי.
  • על מנת לקבל אזרחות פורטוגלית יש להציג מסמך מהקהילה היהודית המאשר זיקה ליהדות פורטוגל, תעודת יושר ותעודת לידה פורטוגלית.

לחצו כאן לרשימת המסמכים הנדרשים כדי להתחיל בהליך – אזרחות פורטוגלית מסמכים 

חשוב לדעת כי החוק הפורטוגלי מתייחס לצאצאים בגירים בלבד בשלב זה. אך אל דאגה, במידה ותרצו לצרף את ילדיכם להליך, תוכלו למצוא אצלנו פתרון מלא ובלעדי עבור אזרחות פורטוגלית לילדים.

מי זכאי לאזרחות פורטוגלית?

יהודים שהם צאצאים למגורשי ספרד, שהם או משפחתם יוצאי מדינות צפון אפריקה, אגן הים התיכון, הבלקן או דרום אמריקה: מרוקו, תוניסיה, אלג’יריה, לוב, מצרים, סוריה, לבנון, עיראק, טורקיה, יוון, בולגריה, הולנד, ארגנטינה, ספרד, פורטוגל, יוגוסלביה לשעבר (על כל מדינותיה החדשות: סרביה, קרואטיה, סלובניה, בוסניה, מקדוניה) – כל אלו זכאים לאזרחות פורטוגלית ולדרכון אירופאי.

כאמור, גם אם אינכם 100% ספרדים או פורטוגלים, מספיק כי תוכיחו זיקה על ידי צד אחד בלבד במשפחה שיש לו היסטוריה במדינות מעלה, בכדי להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית.

לקבלת אזרחות פורטוגלית, אין צורך בידיעת השפה הפורטוגזית או במעבר מבחנים בהיסטוריה ובחוקי האזרחות של פורטוגל. כמו כן, אינכם נדרשים להתייצב ולעבור תשאול ברשויות פורטוגל. אי לכך תהליך הוצאת האזרחות והדרכון הפורטוגליים הינו קל ואטרקטיבי במיוחד בהשוואה למדינות אחרות. לאחר קבלת הדרכון תהיו זכאים לכל ההטבות הנלוות בנשיאת דרכון אירופאי ותפתח בפניכם קשת של אפשרויות והזדמנויות לחיים.

צוות המומחים שלנו בפספורטוגו בעל הניסיון המוכח ואחוזי ההצלחה הגבוהים, עומד כאן לרשותכם על מנת להשיב אליכם את זכותכם הטבעית – דרכון פורטוגלי ואזרחות אירופאית.

דרכון פורטוגלי – המורשת שלך הינה השער שלך לעולם!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print