אזרחות רומנית – המדריך המלא

אזרחות רומנית – המדריך המלא

ישראלים רבים זכאים לאזרחות רומנית, אבל לא כולם יודעים כיצד לבדוק זאת ואיך לממש את זכאותם. אם גם אתם נמצאים לקראת שלבי התהליך הראשונים, המדריך הבא יעשה לכם סדר בכל מה שכדאי לדעת…

עבור משפחות רבות המתגוררות בישראל, בוקרשט, יאשי, ברשוב או רשיצה הם הרבה יותר משמות של ערים רומניות. הזיכרונות מהבית ומהסביבה בה גדלו מלווים את קהילת יוצאי רומניה גם כיום, והסיפורים הרבים נשמעו לא פעם גם באוזני הילדים והנכדים שאמנם נולדו בישראל אך למדו על רומניה מההורים או מסבא וסבתא. ממשלת רומניה מכירה בקשר המשמעותי של הקהילה הענפה הזו אל המדינה, ומאפשרת להוציא אזרחות רומנית ויחד איתה גם דרכון רומני למי שמצליחים להוכיח את הזיקה שלהם לרומניה. אנשים כאלה נחלקים בדרך כלל למספר קבוצות, בהן נמצאים לרוב ילידי רומניה עצמה או ילידי אזורים שהיו שייכים אל רומניה ביום לידתם, ילדים לילידי רומניה שהייתה בבעלותם אזרחות רומנית בשנים עברו, מי שאומצו על ידי בעלי אזרחות רומנית ומי שסבא או סבתא שלהם נולדו ברומניה והייתה בבעלותם אזרחות רומנית. במקביל, ישנם גם מקרים של השבת אזרחות, עבור מי שזכאים לקבל אזרחות רומנית אם היא נלקחה או נשללה מהם ממגוון סיבות. 

כיצד הפכה אזרחות רומנית לפופולארית בקרב ישראלים רבים?

מעבר לזיקה הברורה למדינה בה גדלו או עליה שמעו בבית, אזרחות רומנית קורצת לישראלים רבים מאחר שרומניה היא כיום חלק מהאיחוד האירופי. מאז הצטרפה רומניה לאיחוד בינואר 2007, אלה שבבעלותם דרכון רומני הפכו למעשה לבעלי דרכון אירופאי לכל דבר. עובדה זו מאפשרת להם להתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד ללא מגבלת זמן, לעבוד ללא צורך באישורים מיוחדים ותוך קבלת כל הזכויות הסוציאליות של אזרחי האיחוד, להתקבל למוסדות לימוד רבים במסלולים מיוחדים תוך שהם נהנים ממלגות ואפילו לטייל במדינות שהכניסה אליהן לישראלים אסורה.

מהו התהליך המאפשר קבלת אזרחות רומנית?

כדי להוציא דרכון רומני יש תחילה לקבל אזרחות רומנית, ועבור אזרחים ישראלים מדובר לא פעם באתגר לא קטן. סיום התהליך בהצלחה מותנה כאמור בהוכחת הזיקה לרומניה, ועבור מי שהאזרחות של משפחתם נשללה או נלקחה מדובר על עבודה שמשלבת בין איסוף מסמכים רבים לבין היכרות מעמיקה עם התקנות הרלוונטיות בחוק. לצד ניירת רלוונטית מישראל, שכוללת מסמכים בהם צילומי תעודת לידה, תמצית רישום, תעודת נישואין ותעודת יושר, תצטרכו להכין תיק מסמכים מנומק שיכלול כל מה שנחוץ על מנת להוכיח את זיקתכם אל רומניה. תיק כזה עשוי בחלק מהמקרים להצריך פנייה אל הרשויות ברומניה, נבירה בארכיונים ועוד. 

את כל המסמכים שתאספו יהיה עליכם לתרגם לרומנית ולהעביר לאישור נוטריון, על מנת שיקבלו חותמת אפוסטיל. לאחר האישור תצטרכו לשלם אגרה, למלא שורת טפסים שתעבור לבחינת שגרירות רומניה בישראל ולהגיע אליה על מנת למסור את תיק הבקשה. אם לאורך בחינת הבקשה יתברר כי היא אינה מנומקת דיה אתם עלולים להתבקש לאסוף ולהעביר ניירת ומסמכים נוספים. במקרים אחרים, הבקשה שלכם עלולה להידחות לחלוטין. רק במקרה שהבקשה אושרה, תוזמנו לשגרירות שוב על מנת לקחת חלק בטקס שבועה ברומנית ולענות על מספר שאלות כחלק ממבחן שפה. בשלב האחרון יהיה עליכם להנפיק תעודות רומניות (תעודת לידה ותעודת נישואין), כתנאי המקדים לקבלת דרכון רומני. 

האם נדרש סיוע של אנשי מקצוע בכדי לקבל אזרחות רומנית?

למרות שניתן להגיש בקשה לקבלת אזרחות רומנית באופן עצמאי, ישראלים רבים מעדיפים להימנע מההימור ולפנות אל המומחים בתחום כדי לסיים את התהליך בהקדם. אלה כמה מהסיבות העיקריות שהופכות קבלה של דרכון רומני באמצעות אנשי מקצוע לפשוטה יותר: 

1. חיסכון בזמן והימנעות מטעויות – קבלת אזרחות רומנית, בדומה לכל אזרחות זרה אחרת, היא תהליך שלוקח זמן. מאחר שמי שמעוניינים לממש את זכאותם אינם מכירים מטבע הדברים את החקיקה הרלוונטית או מתמחים במסמכים שנחוצים לאורך הדרך, הם עלולים לבזבז זמן על איתור הניירת הנדרשת ולמצוא את עצמם מתזזים בין גורמים שונים.

2. חיסכון בעלויות – למרות שפנייה אל אנשי מקצוע כרוכה בתשלום, בפועל היא יכולה לחסוך לכם לא מעט כסף. פנייה אל פספורטוגו, מאפשרת לכם לקבל את כל השירותים הנדרשים במקום אחד תוך הבטחה להחזר כספי במידה ולא תקבלו את האזרחות, החל משירות של גנאלוגים שמתמחים בעצי משפחה ועד לזמינות עורכי דין שמכירים היטב את החוק הרומני. כך שאינכם צריכים לדאוג, להשלים פרטים, לשלם עלויות מיותרות ולחשוש מכך שבסופו של דבר ההשקעה תרד לטמיון. 

3. ידיעת השפה – ישראלים רבים אינם דוברים רומנית ברמה מספקת, דבר שהוא הכרחי על מנת להשלים את התהליך. קל מאוד לטעות במילוי הטפסים או בהבנת הדקויות הנדרשות בכל הנוגע ליתר הניירת, וכל שגיאה עלולה לפסול את הבקשה שלכם לחלוטין. בנוסף, חשוב לזכור שהתהליך אינו דורש מבחנים מעמיקים של התרבות הרומנית אך מצריך מענה על מספר שאלות ברומנית והיכרות עם נוסח השבועה הרומנית. מסיבה זו, גם כאן מומלץ לשוחח תחילה עם מי שכבר יודעים כיצד לעבור אותו בהצלחה במטרה לקבל טיפים והכוונות.

4. ניסיון – לכל משפחה סיפור משלה, ולכן יכולים להיות הבדלים משמעותיים בין מגיש בקשה אחד לאחר. גם אם שמעתם על אדם שהוציא דרכון רומני בכוחות עצמו, אין זה אומר שנקיטת אותם צעדים תבטיח גם לכם את אותה התוצאה. בתור מי שמלווים פונים רבים, לאנשי מקצוע יש ניסיון רלוונטי והם יודעים כיצד לפעול גם במקרים מורכבים. במקום לגלות לקראת סוף התהליך שאתם צריכים לחזור לאחור, תוכלו לסמוך על מי שכבר יודעים כיצד לפעול בכל מקרה.

השלבים לקבלת אזרחות רומנית עם פספורטוגו

בתור לקוחות פספורטוגו, תוכלו לדעת כבר מהרגע הראשון בדיוק מה מצפה לכם בכל רגע בדרך. חילקנו את התהליך למספר שלבים, כאשר בכל אחד מהם תקבלו מענה וסיוע. הזמן הממוצע לסיום התהליך הוא בין שנה וחצי לשנתיים, והוא משתנה בהתאם לזמן הוצאת המסמכים ולזמן קבלת המענה משגרירות רומניה.

שלב א': בדיקת זכאות ללא עלות

בשלב הראשון אנו נבחן ונבדוק את ההיתכנות שלכם לקבל אזרחות רומנית. לצורך כך תצטרכו לענות על שאלון ראשוני לבדיקת הזכאות, אותו אנו מציעים בחינם, ואם התשובה במקרה שלכם חיובית נתאים לכם מסלול לפי סוג הזכאות. לאחר מכן יתבצע תשלום ראשון של 35% מגובה העלות הכוללת, כאשר אם לא יימצאו מסמכים מזכים ברומניה שיוכיחו על זכאותכם – כל תשלום המקדמה יוחזר לכם במלואו.  

שלב ב': איסוף מסמכים

בשלב הבא נאסוף מכם את המסמכים ונחתים אתכם על ייפוי כוח נוטריוני. לאחר מכן נשלח את החומרים אל עורכי הדין שלנו ברומניה, לצורך איתור מסמכים רלוונטיים נוספים. 

שלב ג': איתור מסמכים מזכים 

בשלב הזה יאותרו מסמכים נוספים ותתבצע פעימת תשלום שנייה בגובה 35% מהעלות הכוללת. לאחר מכן תוכלו לגשת לקונסוליה הרומנית לצורך הפקדת התיק והבקשה לקבל אישור עבור אזרחות רומנית. 

שלב ד': הגשת התיק וטקס השבועה

קבלת אישור הבקשה לאזרחות רומנית תתקבל בביתכם בסיום בחינתה, תהליך שאורכו כשנה מרגע קבלת הבקשה בפועל. לאחר קבלת האישור תתבצע פעימה שלישית של השלמה ל-30% מגובה העסקה. כעת תיגשו אל הקונסוליה הרומנית בליווי מתורגמן על מנת להגיש את התיק, ולאחר מכן תידרשו להגיע אל הקונסוליה הרומנית לטקס שבועה ומבחן שפה. במהלך המבחן תישאלו מספר שאלות כלליות בשפה הרומנית, שמטרתן לבדוק שיש לכם ידע בסיסי בשפה.

שלב ה': רגע לפני קבלת דרכון רומני

הגענו לישורת האחרונה. לאחר טקס השבועה וקבלת תעודת אזרחות רומנית, נוכל להתחיל בתהליך של הנפקת תעודת לידה רומנית ותעודת נישואין רומנית. זאת, לצורך המשך קבלת דרכון רומני. כפי שאתם יכולים להיווכח בעצמכם, קבלת אזרחות אירופאית היא תהליך מורכב אך בעל תוצאות ששוות את המאמץ. מסיבה זו, פנייה לגורם מקצועי עשויה לא פעם להתברר כהכרחית. בפספורטוגו אנו עוזרים לכל לקוח לעבור את התהליך של קבלת דרכון רומני בדרך היעילה ביותר, בעזרת שילוב בין כלל הגורמים ואנשי המקצוע הנחוצים תחת קורת גג אחת. 

בזכות ליווי צמוד ומקצועי וניסיון רב בתחום, גם מי שמתקשים בנבכי הבירוקרטיה יכולים לעבור את כל השלבים ללא דאגות. מאחר שבדיקת הזכאות והתאמת המסלול לפי סוג הזכאות בחברה ניתנים ללא עלות, אין לכם סיבה לחשוש מתחילת הדרך. בתקופה בה אזרחות רומנית הפכה לבסיס שמאפשר לישראלים לממש כל חלום נוכחי או עתידי, אתם לא רוצים לפספס את ההזדמנות שלכם. המומחים שלנו ישמחו לייעץ גם לכם כיצד לצלוח את כל האתגרים בצורה הטובה ביותר.

לבדיקת זכאות בחינם:

* השירות ניתן בכפוף לתקנון ולמדיניות הפרטיות

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן