אזרחות פורטוגלית לילדים – כל מה שהורים צריכים לדעת

אזרחות פורטוגלית לילדים – כל מה שהורים צריכים לדעת

מה התנאים לבקשת אזרחות פורטוגלית לילדים וכיצד משפיע הסטטוס של ההורה על התהליך? כל התשובות שחשוב לדעת לגבי הדור הצעיר

 

אחד מהשיקולים המרכזיים של הורים שמתעניינים בקבלת אזרחות פורטוגלית הוא הרצון לדאוג לעתיד ילדיהם. הנפקת דרכון פורטוגלי לילדים יכולה לפתוח בפניהם את האופציות העתידיות לעבוד, ללמוד ולהתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ובעידן בו העולם הפך ל”כפר גלובלי” לכל דבר – אי אפשר לסרב להזדמנות כזו. כיום, גם מי שאינם רואים את עצמם מתגוררים מחוץ לישראל, רוצים להבטיח שפע אפשרויות מימוש עצמי לדור הצעיר של המשפחה. אז איך עושים את זה נכון?

מהם התנאים להנפקת דרכון פורטוגלי לקטינים?

הוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים תקנה להם דרכון פורטוגלי, המאפשר לטייל בעולם וליהנות מהטבות רבות שמגיעות לאזרחי האיחוד. במקרה של נסיעה לארצות הברית למשל, בעלי דרכון פורטוגלי אינם זקוקים לוויזת תייר, כך שנחסך מהם התהליך הממושך לו נדרשים אזרחי ישראל בשגרירות האמריקאית. עם זאת, התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית לילדים שונים מאלה של מבוגרים וחשוב להכיר אותם לפני שמתחילים בתהליך.

 

הקריטריון העיקרי מתייחס למקום הלידה של כל ילד. ילדים שנולדים להורים שעברו תהליך של קבלת אזרחות פורטוגלית טרם לידתם, הופכים לאזרחים פורטוגליים בעצמם וזכאים לקבלת כל התנאים של אזרחי המדינה. כך שלזוגות טריים מומלץ מאד לעבור את התהליך בהקדם, במטרה להבטיח דרכון פורטוגלי לילדים שייוולדו להם בעתיד.

 

התהליך נעשה מורכב יותר כשמדובר בקטינים שהוריהם אינם אזרחי פורטוגל. חלון ההזדמנויות שנפתח בפני ישראלים ב-2015 ומתייחס לצאצאי המגורשים, מאפשר הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי למי שהוכחה זיקתם למשפחות של מגורשי ספרד ופורטוגל מהמאה ה-15. הבעיה היא שבשעה שההליך לקבלת דרכון ספרדי מתייחס גם לקטינים, ההליך הפורטוגלי מדבר רק על בגירים מעל גיל 18. משמעות הדבר היא שקטינים שהוריהם אינם אזרחי פורטוגל, גם אם אלה עוברים את התהליך כיום, לא יוכלו לקבל אזרחות אוטומטית מחד ולא יוכלו להגיש בקשה על פי ההליך הרלוונטי לצאצאי המגורשים מאידך.

 אילו פתרונות מוצעים לקטינים במצב הקיים?

הוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים שאינם זכאים לה על פי חוק המגורשים, היא כאמור הליך מורכב יותר. בחינת הבקשה במצב כזה מצריכה באופן עקרוני הוכחת זיקה קיימת של הילדים לפורטוגל, שיכולה להתבסס על קריטריונים שונים בהם ידיעת פורטוגזית, ביקורים בפורטוגל, חברות בקהילה יהודית מקומית, שאלת האזרחות של ההורים ועוד. אופן בחינת כל בקשה עשוי להשתנות ולרוב הוא תלוי גם בגיל הפונה. ככל שהילדים צעירים יותר הם עשויים לזכות בהתחשבות רבה יותר, אך מטבע הדברים מדובר בתהליך סבוך בעל תוצאות שאינן ודאיות.

מסיבה זו, להורים שבוחנים הנפקת דרכון פורטוגלי לקטינים, נמליץ לרוב לשקול דווקא את ההליך הספרדי. הליך זה נחשב למורכב יותר מהפורטוגלי למבוגרים מעל גיל 18, אולם קטינים שעוברים אותו זוכים להקלות רבות ולכן באפשרותם לסיים אותו בהצלחה. חשוב לציין שהורים וילדים אינם מחויבים לעבור את אותו התהליך. המשמעות היא שגם אם אתם שוקלים לעבור את ההליך הפורטוגלי, ילדיכם אינם מחויבים לעבור הליך זהה אם תרצו להנפיק דרכון אירופאי גם עבורם. במילים אחרות, באפשרותכם להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי בהתאם לחוק המגורשים עבור עצמכם, במקביל לבקשה לדרכון ספרדי עבור ילדיכם הצעירים.

זכרו שכל הפרטים שצוינו רלוונטיים עבור קטינים. אם יש לכם ילדים בוגרים מעל גיל 18 הפנייה שלהם רלוונטית לחוק המגורשים, כך שבאפשרותם להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית באופן עצמאי.

שינויי החקיקה שקיבלו על עצמן ספרד ופורטוגל בכל הנוגע לצאצאי המגורשים, עברו התאמות מאז אושרו לראשונה לפני מספר שנים. בפספורטוגו אנו עובדים מול הקהילות היהודיות ובצמוד לעורכי דין מקומיים, כך שלקוחותינו מעודכנים בכל הקריטריונים הרלוונטיים לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית. נשמח לעדכן גם אתכם בכל השינויים הנוגעים לקבלת דרכון פורטוגלי לילדים, באם יתקבלו כאלה. 

בדקו עכשיו זכאותכם בחינם

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן