למעלה ממיליון ישראלים זכאים לדרכון פורטוגלי

2018-03-16T09:55:12+00:00

באדיבות וואלה!

השם פורטוגל אינו אומר לנו בהכרח הרבה. חובבי הכדורגל יציינו כי זו אלופת אירופה ובה משחק כוכב העל כריסטיאנו רונאלדו, מעריצי אייל גולן יזמזמו את שירו הנושא את שם המדינה, וזהו פחות או יותר. לרובנו אין מושג על אותה מדינה יפהפייה, שכנתה ממערב של ספרד, בחצי האי האיברי.

מה אם כן הפך את אותה מדינה בשנתיים האחרונות למוקד הסתערות של כל כך הרבה ישראלים? ובכן, אין מדובר בחופיה המהפנטים אלא בהחלטה דרמטית שקיבלה ממשלת פורטוגל בשנת 2015, לפיה תינתן אזרחות ויוענק דרכון לצאצאי היהודים אשר גורשו ממנה לפני כ-500 שנים.

העובדה כי פורטוגל הינה חברה מן המניין באיחוד האירופי, וכי אזרח פורטוגל הינו אזרח אירופאי לכל דבר ועניין, בעל כל היתרונות שמהם נהנים אזרחי גרמניה, צרפת וספרד, הפכה את הדרכון הפורטוגלי למצרך סופר מבוקש, בשל העובדה הפשוטה שלפיה למעלה ממיליון ישראלים (כן, קראתם נכון) זכאים לקבלו ובכלל זאת יוצאי צפון אפריקה, מרוקו, טוניסיה, לוב, מצרים, סוריה, לבנון, טורקיה, יוון, בולגריה ועוד.

ניתן לומר בצורה הכי פשוטה וישירה – זו ככל הנראה הדרך היחידה שבה יוצאי המדינות הנ”ל וכמובן צאצאיהם יכולים לקבל דרכון אירופי ולהיות אזרחי האיחוד. ישנם רבים המנסים לקבל דרכון פולני, רומני, בולגרי וכו’ אך כל אלו צריכים להוכיח קשר היסטורי ישיר למדינה מהדורות האחרונים.

במקרה של פורטוגל, לעומת זאת, מספיק להוכיח כי הנך צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל, ובגלל שכמעט כל העולים מהמדינות הנ”ל הינם כאלו – זה הופך אותם באופן מידי לזכאים לקבלת האזרחות. כלומר – אם יוצאי העדה המרוקאית, טריפוליטאים, טוניסאים וכו’ חפצים באזרחות אירופית – זו הדרך.

מה גורם לכל כך הרבה ישראלים לרדוף אחר הדרכון הפורטוגלי? ובכן, הסיבות לכך מגוונות. מחזיק הדרכון נהנה מכל היתרונות של אזרח האיחוד האירופי, הוא יכול להתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד ללא צורך באשרה וללא הגבלת זמן, הוא יכול ללמוד ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד ללא צורך באשרת עבודה או חששות ממשטרת ההגירה ודינו כדין אזרח גרמני או שבדי.

הדרכון פותח לבעליו אפשרויות רבות מספור בכל הנוגע ליכולתו ללמוד במוסדות אירופאים או מגוון אפשרויות עבודה. בנוסף, בעל הדרכון נהנה מניידות גבוהה משמעותית מזו של מחזיק הדרכון הישראלי, ביכולתו להיכנס לארצות הברית ללא צורך באשרה כפי שנדרשים הישראלים וכן למדינות רבות בעולם אשר כלל אינן מתירות כניסת ישראלים לשטחן.

כמו כן, ואין זה סוד, ישראלים רבים אוהבים להצטייד באלטרנטיבה ליום סגריר, במיוחד במדינה כשלנו שבה המצב הביטחוני לעיתים כה נפיץ. בהחלט ניתן להבין את מי שרוצה להצטייד בנוסף לדרכון הישראלי גם בדרכון זר מתוך דאגה לעתיד משפחתו. זה יכול לבוא ממקום של חשש ממצב בטחוני או פשוט מתוך רצון לאפשר לילדים בחירה רחבה יותר בעתיד של אפשרויות מגורים, לימודים ועבודה. זה לא בא על חשבון האזרחות הישראלית אשר כמובן נשארת.

ישראלים אוהבים “שיהיה להם” אז חלק מהאקססוריז החדשים הינו דרכון פורטוגלי. בסופו של יום מדובר בנכס לכל החיים שמקנה יתרונות משמעותיים מאד למחזיק בו.

נגישות