עשרות שמות משפחה הופיעו ברשימה שצורפה לחוק צאצאי המגורשים. האם למי שנמצא בה אכן סיכוי גבוה לקבל אזרחות פורטוגלית או ספרדית?  

אירועים שונים לאורך ההיסטוריה הולידו מצבים בהם מי שבעבר היו בלתי רצויים, הם כיום אוכלוסייה רצויה מאוד. הליך הוצאת דרכון ליוצאי ספרד עבור ישראלים הוא דוגמה למקרה דומה. החוק אותו אימצו ספרד ופורטוגל בשנת 2015, קורא לצאצאי המשפחות היהודיות שגורשו לפני מאות שנים מספרד או מפורטוגל לפנות אליהן על מנת לקבל דרכון מקומי.

הזכאות לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית איננה מוגבלת רק למי שמשפחתו היא יוצאת שתי המדינות הללו. ישנם קריטריונים רבים לבדיקת זכאות לדרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי, רשימת שמות משפחה שפורסמה על ידי הממשלות היא אחד מהם.

מהי המשמעות של הימצאות ברשימת שמות המשפחה?

הצעת החוק הפורטוגלית כללה פרסום של כמה עשרות שמות משפחה בעלי קשר היסטורי ליהודים המגורשים. ניתן למצוא בה שמות משפחה כמו אליאס, קסטרו, פרנקו, לופז, פינטו, קוסטה ועוד. אלו ששם משפחתם מופיע ברשימה הם אכן בעלי סיכוי להיות זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית או ספרדית. עם זאת, כאשר בודקים את האפשרות להנפיק דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי, שמות משפחה הם לא הקריטריון היחיד.

גם אם שם משפחתכם לא מופיע ברשימה, אין הדבר מעיד על כך שלא תוכלו לממש זכאות לאזרחות פורטוגלית או ספרדית. שמות משפחה רבים נוספים הם בעלי קשר לצאצאי מגורשי ספרד ובכל מקרה, ההימצאות ברשימה לא מקנה זכאות באופן אוטומטי. להיסטוריה המשפחתית משקל רב יותר, ואותה יש להוכיח לאורך התהליך.

מאחר שיהודים נדדו לאורך השנים ברחבי העולם, קיימת האפשרות לקבל דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק, תורכיה, יוון, מרוקו, צרפת, סוריה, מצרים, אלג’יר, ירדן ומדינות נוספות. במקרים בהם מדובר במדינות שרחוקות מספרד או מפורטוגל, צריכים המועמדים להעביר מחקר שורשי משפחה שמקשר בין משפחתם לבין הקהילות היהודיות בשתי המדינות. כמו כן, צריך לזכור שיש משפחות שלאורך השנים החליפו שמות משפחה. גם במקרים כאלה ניתן להוכיח את הקשר המשפחתי הנחוץ, אולם לעתים צריך להשקיע מאמץ כדי להתחקות אחר ההיסטוריה המשפחתית

טיפים לקיצור התהליך

איתור שם המשפחה הוא רק השלב הראשון בדרך להנפקת דרכון פורטוגלי או ספרדי. מדובר בתהליך שכולל איתור מסמכים, שליחתם אל הקהילה היהודית או אל הפדרציה היהודית ורק לאחר מכן הגשתם  אל הרשויות המקומיות. משפחות רבות מתקשות לאתר את המידע הנחוץ, ועלולות לאבד זמן יקר. בכל הנוגע להליך הספרדי, מדובר בהזדמנות שנכון להיום היא בעלת תוקף זמני. כך שחלון ההזדמנויות עלול להיסגר בפני מי שלא ינצל אותו בזמן.

הוצאת דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי ללא עורך דין היא אפשרית, אך לעתים עלולה להאריך מאוד את התהליך. כמו כן, רבים נזקקים במהלכו לשירותים של בעלי מקצוע נוספים, כמו למשל חוקרי עצי משפחה. בפספורטוגו אנו מתמחים בקיצור התהליך, באמצעות לווי מקצועי צמוד לכל אורכו. לקוחותינו זוכים לממש את זכאותם ולקבל דרכון אירופאי בפרק זמן משוער של כ-18 חודשים, גם במקרים מורכבים.

כמו כן, בפספורטוגו תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי מכל הגורמים שנדרשים לאורך הדרך. במקום ניתן ייעוץ משפטי, ליווי של עורכי דין ישראלים וגם ספרדיים או פורטוגליים, הכנת תיק ראוי שיתמוך בבקשה והעברתו לאישור קהילת פורטוגל. כך שגם אם שם משפחתכם אינו נמצא ברשימה, נשמח לבדוק את זכאותכם ולעזור לכם לממשה. 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מאמרים נוספים