ליסבון, בפורטוגזית “לישבואה”, בירתה של פורטוגל והמרכז התרבותי והכלכלי שלה, היא מן היפות והססגוניות בערי הבירה של מערב אירופה. ליסבון ממוקמת על שבע גבעות המשקיפות אל האוקיינוס האטלנטי ונהר הטז’ו. אך הנוף הוא רק הבונוס לעיר השוקקת, הצבעונית ומלאת התשוקה שהיא ליסבון.

אם זו הפעם הראשונה שלכם בליסבון – זהירות, מדובר בהתמכרות. אין דבר שליסבון לא יכולה להציע לתייר – מעיצוב עילי, מוזיאונים מפוארים, סמטאות ציוריות לגנוב בהן נשיקה רומנטית, מסעדות נהדרות ועד חיי לילה שמראים להרבה בירות בעולם מאיפה נשפך יין הפורט (היין הלאומי של פורטוגל).

אבל לפני שנצלול איתכם אל תוך הסמטאות וה”פאדו” – הפלמנקו הידוע של פורטוגל, נאמר מילה או שתיים על ההיסטוריה שהפכה אותה לאחת מהערים המתויירות ביותר באירופה.

העיר שקמה מהעפר

ליסבון מוכרת לעולם כשער לאירופה כבר מאות ואף אלפי שנים. היוונים מתגאים בכך שהם הקימו אותה לפני כ-3000 שנה והפכו אותה לעיר נמל מפוארת. ריצה זריזה במעלה ההיסטוריה מגלה לנו עיר שנכבשה על ידי המורים (השליטים המוסלמים שכבשו את כל האי האיברי בשנים 702-1492), חזרה לשליטת הנוצרים ושימשה כזירת התרחשות למאורעות היסטוריים כבירים, כאשר כל כיבוש השאיר את חותמו. אך מה שבאמת זעזע ועיצב את ליסבון הייתה רעידת האדמה האימתנית שהרסה את העיר כמעט כליל בשנת 1755.

רעידת אדמה זו לא הייתה אך ורק פיזית, אלא טלטלה את כל אירופה ויש אומרים שאף גרמה לשינוי חברתי בכל אירופה, הציתה תאוריות פילוסופיות מרחיקות לכת ושלחה את פורטוגל עצמה, אל “תור הזהב” של האימפריה הפורטוגזית המפורסמת – העידן בו פורטוגל כבשה ארצות רבות והפכה ממדינה קטנה באי האיברי למעצמה עולמית אמיתית. העיר אשר 85% ממנה נמחו בבוקר אחד, הוקמה מחדש תוך שנה בלבד כשהיא מתוכננת בקפידה כעיר מודרנית בעלת שדרות רחבות שתוכננו עם חשיבה על דורות העתיד עם בנייני פאר. ואכן כיום השדרות האלו הן עורק תחבורה נוח בלב העיר העמוסה.

שדרות רחבות ומפוארות אלה לצד הסמטאות הרבות של העיר שנשתמרו בחלקן מרעידת האדמה, העליות והירידות התלולות, הצבעים והצבעוניות שלה, יוצרים מרקם עירוני ססגוני ויוצא דופן. את הנוף העירוני הייחודי הזה משלימים חיי רחוב וחיי לילה תוססים ומרהיבים אשר לא נעצרים אף פעם. כמובן שאי אפשר להפריד את ליסבון מתושביה בעלי המזג הנעים, השמח והמחבק. הם מהווים חלק בלתי נפרד מהחוויה הכוללת של בירת פורטוגל.

אחרי שלמדתם קצת היסטוריה הגיע הזמן לצאת לבלות!

אטרקציות החובה בליסבון

ליסבון משקיפה כאמור על האוקיינוס האטלנטי אך ניתן לומר שמזגה הוא ים תיכוני. אי לכך ליסבון היא עיר שנוח לבקר בה בכל ימות השנה וכל האטרקציות שבה נהדרות בכל מזג אוויר.

מגדל בלן ומנזר ג’ורנימוש השכן

מגדל בלן נקרא על שם העיר בית לחם בפורטוגזית ונמצא למרגלות נהר הטז’ו. הוא נבנה ב-1515 על ידי המלך מנואל ה-1 ונחשב בעברו כנקודת היציאה ממנה הפליגו מגלי הארצות הפורטוגלים המפורסמים. הוא מתנשא לגובה של כ-35 מטר, שימש כשער הכניסה והשמירה על ליסבון ואף שרד את שתי רעידות האדמה שחוותה העיר במרוצת השנים.

ליסבון-פורטוגל מגדל בלן
מגדל בלן למרגלות נהר הטז’ו

מנזר ז’ורנימוש השכן נבנה במהלך המאה ה-16 ושרד את רעידת האדמה הגדולה. המנזר משקף את סגנון הבנייה המנואלינית, סגנון בנייה שנקרא על שמו של המלך מנואל ה-1. סגנון שנועד לבטא את עוצמתה של האימפריה הפורטוגלית באותן שנים. מנזר ז’ורנימוש הוא אתר מורשת עולמית ותוכלו ליהנות מבריזה נעימה בגניו המוצלים.

שכונת אלפמה ומבצר סאו ז’ורז’

שכונה זו היא הרובע העתיק ביותר בליסבון ומצויים שם רבים מהבתים ששרדו את רעידת האדמה כאשר מעליהם מתנוסס בגאון מבצר סאו ז’ורז’. אבל זה רק פרט קטן לתאר שכונה כל כך קסומה שכל נקודת תצפית בה היא עוצרת נשימה. בשכונה זו תמצאו שפע של מסעדות שיגישו לכם את מיטב הקולינריה המקומית, מוזיאונים וגלריות ואל תפספסו את שוק הפשפשים המפורסם בו אפשר ללכת לאיבוד ליום או ליומיים.

ליסבון פורטוגל שכונת אלפמה
שכונת אלפמה, ליסבון

השקיעו בהליכה קלה ב”רחוב היהודים”, הרובע היהודי באלפמה שהוקם לאחר שהיהודים נסו על נפשם לאחר ההתקפה עליהם באזור “באיישה” של העיר בשנת 1373. בשל החיפזון, הקהילה היהודית בשכונת אלפמה הקימה בית כנסת ללא ההיתר המלכותי הנדרש ולכן נאסר ליהודים השימוש בבית הכנסת שבנו.

מרהיבה וצבעונית, אלפמה משמשת את בני מעמד הפועלים וכיום עוברת מאמצי שדרוג ושיפוץ נרחבים.

מזון לנשמה – ריביירה – שוק האוכל של ליסבון

איך אפשר לדבר על ליסבון מבלי להזכיר את האוכל הפורטוגזי המדהים? בשוק האוכל העצום בגודלו “ריביירה”, שהוקם על ידי מגזין TIME OUT העולמי ונראה כמו מסעדה אחת ענקית, תחוו את עוצמת המטבח הפורטוגזי העשיר, ממנות כבדות ומסורתיות כגון קוסיאדו – תבשיל סמיך של ירקות עם סוגים שונים של בשר ועד דג הבקליאו המלוח שתמצאו בשלל מנות וצורות הגשה.

דג הבקליאו. מאכל פורטוגזי מסורתי
דג הבקליאו. מאכל פורטוגזי מסורתי

בשוק תוכלו ללקט את כל טעמי העיר מהדוכנים השונים ולהביא לשולחנכם כאשר כל מנה יכולה להיות מלווה באלכוהול משובח ואיכותי. אניני טעם לא יוכלו להרשות לעצמם לפספס את החוויה הזו.

לילה בליסבון – רובע באיירו אלטו.

עם יותר מ-100 ברים ומועדונים שונים, רובע באיירו אלטו הוא מלך חיי הלילה של ליסבון!

מספרים כי אפילו מלכת הפופ מדונה, שרכשה אחוזה בשטובל הסמוכה לליסבון, פוקדת מדי פעם את מועדוני הפאדו השונים ואף מפתיעה בג’אם ספונטני. עם מדונה או בלעדיה, רובע באיירו אלטו יספק לכם שעות של הנאה לילית.

רובע באיירו אלטו הצבעוני ליסבון
רובע באיירו אלטו הצבעוני


אם חשבתם שכל האטרקציות מתרחשות רק בברים, נכונה לכם הפתעה – הרחובות עצמם שוקקים באלפי צעירים, הופעות רחוב ופעילויות שונות לאורך כל הלילה שבעה ימים בשבוע.

מעליות או לא להיות – המעליות המפורסמות של ליסבון.

ביקור בליסבון לא יהיה שלם ללא ביקור בשתי המעליות הכי מפורסמות של העיר. האחת מתאימה לכל המשפחה והשנייה מעט שובבה יותר.

המעלית של סנטה ז’וסטה.

מעלית ‘סנטה ז’וסטה’ מתנשאת לגובה 45 מטר והיא נחשבת לאחד מסמלי ליסבון המפורסמים ביותר. גבעותיה של ליסבון הביאו את מתכנני העיר לבנות שלל מעליות עולות ויורדות בכדי להקל על תושבי העיר ומבקריה. ייחודה של מעלית ‘סנטה ז’וסטה’ הוא שהיא בנויה באופן אנכי לחלוטין. בעבר היא חיברה בין שכונת באיישה לשכונת קארמו, שלולא המעלית לא הייתה ביניהן נקודת גישה. היום היא משמשת בעיקר כאתר תיירות פופולרי שרבבות עומדים בו בתור כל יום.

מעלית סנטה ז'וסטה - פורטוגל
מעלית סנטה ז’וסטה. אתר תיירותי פופולרי

מעלית ביקה ASCENSOR DA BICA

המעלית מורכבת משני קרונות בלבד אשר עולים ויורדים בו זמנית ונמתחת כדי 245 מטרים והיא התלולה שבין שלל המעליות בעיר. באזור זה ישנם חיי רחוב צעירים תוססים, ברים ובתי קפה רבים, אמני גרפיטי ותרבות רחוב עשירה.

חובבי ספורט? לא שכחנו אתכם!

הכדורגל הפורטוגלי ידוע בכל העולם מלואיס פיגו ועד רונאלדו. אתם מוזמנים ליהנות מהמועדונים ומהאיצטדיונים המפורסמים והמפוארים – “בנפיקה ליסבון” השוכנת באצטדיון ‘אצטדיון האור’ ויריבתה הגדולה “ספורטינג ליסבון” השוכנת באצטדיון ‘ז’וזה אלבלדה’. ניתן להגיע לשניהם ולרכוש כרטיסים לסיור מרתק במקום.

בונוס לילדים: בבנפיקה תוכלו להצטלם עם הקמע המפורסם שלהם – נשר חי! אם ממש יתמזל מזלכם תוכלו גם לצפות במשחק כדורגל של אחד המועדונים.

ישראלים רבים קבעו מושבם בליסבון. אם ללימודים זמניים, פתיחת עסק מצליח או השקעה מניבה. כמו כן רבים רכשו נכסים בעיר על מנת ליהנות משנות הפרישה.

גם אתם מוקסמים מליסבון? רוצים להעביר שם חודש או שנה? עכשיו אתם יכולים! צאצאים לגירוש יהדות ספרד ופורטוגל זכאים לאזרחות פורטוגלית ולדרכון אירופאי וחופשיים לחוות את העיר התוססת ביותר באירופה לכמה זמן שהם רוצים!

איך מתחילים? בודקים זכאות בחינם עוד היום >>>