ישראלים רבים תוהים כיצד משפיעה קבלת דרכון פורטוגלי על יתר בני המשפחה, בפרט על בן או בת הזוג שלהם. אלה כל הדגשים העיקריים שחשוב להכיר בנושא

עדכון החוק הנוגע לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל פתח חלון הזדמנויות משמעותי המאפשר לישראלים רבים לקבל אזרחות פורטוגלית או ספרדית ולהנפיק דרכון אירופאי בהמשך לכך. מדובר בצעד שמעניק לעומדים בקריטריונים את היכולת ליהנות מכל היתרונות של אזרחי האיחוד האירופי: ללמוד ללא עלות או באופן מסובסד במגוון מוסדות אירופאיים מובילים, לעבוד בחו”ל וכמובן גם להעתיק את מגוריהם לפורטוגל, ספרד או כל יתר המדינות שחברות באיחוד.

רבים מבין אלה שמתחילים בהליך להוצאת דרכון פורטוגלי, מתעניינים בשאלות הנוגעות ליתר בני המשפחה, כאשר מטבע הדברים הם מעוניינים לדעת כיצד משפיע ההליך על בני הזוג שלהם. אם גם אתם מתעניינים באפשרות הוצאת אזרחות פורטוגלית לבן זוג או בת זוג, אלה התחומים שחשוב שתיקחו בחשבון:

האזרחות איננה עוברת באופן אוטומטי – בין אם אחד מבני הזוג קיבל אזרחות פורטוגלית מתוקף החוק הנוגע לצאצאי המגורשים ובין אם מדובר בנישואים עם בעל אזרחות פורטוגלית, הזכאות לקבלת האזרחות אינה עוברת באופן אוטומטי. עם זאת, בן הזוג של בעל אזרחות פורטוגלית יהיה זכאי לקבל אישור עבודה ושהייה באירופה. בתום מספר שנות מגורים באירופה, יוכל במידת הצורך להגיש בקשה לאזרחות מתוקף מגורים.

ההליך לקבלת אזרחות מתוקף נישואין עשוי להיות מאתגר – כפי שכבר ציינו, עצם הנישואים אינם מספיקים לצורך מתן אזרחות פורטוגלית לבן זוג. עם זאת, מדובר בצעד שיכול לאפשר הגשת בקשה מסודרת על פי חוקי ההגירה של פורטוגל. כדי לעמוד בתנאים יש להוכיח באמצעות מסמכים מתורגמים כי בני הזוג התחתנו לפני למעלה משלוש שנים, ושלצד שמעוניין לקבל אזרחות יש קשר לפורטוגל שבא לידי ביטוי בלימודים בה, בידיעת השפה הפורטוגזית וכדומה.

כיצד כדאי אם כך להוציא אזרחות פורטוגלית לבן זוג?

קבלת אזרחות פורטוגלית מתוקף נישואין כוללת מעבר תהליך שהוא כאמור מורכב יחסית, שמצריך מעבר שלבים מאתגרים יותר מאלה שעוברים מי שזכאים לקבל דרכון פורטוגלי בהתאם לחוק צאצאי המגורשים. כתוצאה מכך, אם אתם רוצים להוציא אזרחות פורטוגלית לבן זוג, מומלץ לבחון קודם לכן אם ייתכן שבן או בת הזוג שלכם עומדים בקריטריונים המקלים. בכל מקרה, כפי שכבר ציינו, בן או בת הזוג של בעלי אזרחות פורטוגלית יהיו זכאים לאישור עבודה ושהייה באירופה. כך שהם יוכלו ליהנות מחלק מהיתרונות שזוכים להם בעלי דרכון אירופאי, כאשר לאחר מספר שנות מגורים באפשרותם להגיש בקשה לאזרחות מתוקף המגורים.

חשוב לזכור שבהתאם לחקיקה שהתקבלה ב-2015, הליך הוצאת דרכון פורטוגלי יכול להתאים גם לישראלים ששורשיהם המשפחתיים הספרדיים או הפורטוגליים אינם ברורים מאליהם. אם אתם חוששים להתחיל בתהליך, זקוקים למידע נוסף או אין שחסרים לכם מסמכים הנחוצים לצורך הוכחת הזיקה המשפחתית שלכם אל משפחות המגורשים מהמאה ה-15, מומלץ שתפנו למומחים שיוכלו לסייע לכם. חברת פספורטוגו נעזרת בשירותיהם של גנאלוגים, שהם מומחים לעצי משפחה, אשר יכולים להתחקות אחר מסמכים חסרים ולהשלים את המידע שאבד. תהליך זה, לצד קשר הדוק עם הקהילה היהודית המקומית, מאפשרים לנו להכין תיק מנומק ומסודר בעבור משפחות שהמסמכים שלהן אבדו לאורך השנים, גם אם הן היגרו בין מדינות ועלו לישראל לפני מספר דורות.

כדי להיות בטוחים שההליך לקבלת אזרחות פורטוגלית יסתיים בהצלחה, כדאי להימנע מהגשת המסמכים בלי להיערך בהתאם. כך שאם אתם מעוניינים שלכל בני המשפחה שלכם יהיה דרכון אירופאי באמצעות ההליך הפורטוגלי, אתם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות ונשמח לסייע בנושא.